Film Replikleri

21 Gram

Tanrı saçının haraketini bilebilir.

Twelve Monkeys

Doğru ya da yanlış diye birşey yok, sadece popüler fikirler var.

***

Ben bir deliyim ve siz benim deliliğimsiniz.

Memento

Beynimin dışında bir dünya olduğuna inanmalıyım. Hareketlerimin her zaman bir anlamı olduğuna inanmalıyım. Hatırlayamasam bile. Gözlerimi kapattığımda dünyanın hala orada olduğuna inanmalıyım. Hala orada olduğuna inanıyor muyum? Hala orada mı? Hepimiz kim olduğumuzu bilmek için anılara ihtiyaç duyarız. Ben farklı değilim. Şimdi, nerede kalmıştık.

A Beautiful Mind

Hep sayılara inandım, içinde bir mantık olan denklemle hesaplanan… Ancak hayatım boyunca onlarla uğraştıktan sonra mantık nedir diye soruyorum. Buna kim karar veriyor ? Araştırmalarım sırasında fizik, meta fizik ve hayal alemlerine gidip geri döndüm ve kariyerimin en büyük buluşu gerçekleşti. Mantıklı nedenler yalnızca, ama yalnızca gerçek sevginin gizemli denkleminde bulunabilir. Bu gece burada olmamı sana borçluyum. Var olmamın nedeni sensin. Sen benim mantığımsın. Teşekkür ederim...

***

Belki çok güzel bir zekaya sahip olmak hoş birşeydir ama daha büyük bir hediye güzel bir kalbi keşfetmektir

Amelie

Parmak göğü gösterirken yalnızca aptallar parmağa bakar!

***

Ama bayım siz bir sebze bile olmazsınız çünkü enginar bile bir kalbe sahiptir.

American Beauty


Bugün geri kalan hayatımın ilk günü .

Coming to America

İnsanlar balıkları aptal sanıyor, ama ben olmadıklarından hep emindim. Ne zaman sessiz olacaklarını biliyor onlar.Asıl aptal olan insanlardır. Her şeyi bilen bir balığın düşünmesi gerekmez ki.

Hitch

Hayat nefes aldığımız anların toplamından değil, nefesimizi kesen anların toplamından oluşur.

Babam ve Oğlum

Baba! yüreğim yangın yeri gibi biliyor musun? gözü arkada kalmak böyle birşey galiba...kaç gündür onu itmek istiyorum bana sarılınca, beni sevmesin diye kaç gündür uğraşıyorum ama yapamıyorum... onun hayatında yutkunamadığı bir yumru olacağım için de kendimden nefret ediyorum! ona bir oda ver baba, bir evi olsun, ama zaman zaman da çıkıp gidebileceği bir ev... ona söylemek istediğim o kadar çok şey var ki... sen söyle ona baba... ona de ki... ... .... ...

The Curious Case Of Benjamin Button

Her ne olursa olsun, kendin olmak için asla geç değildir. Ya da benim durumumda asla erken değildir. Bunun zamanı yoktur, istediğin zaman başlayabilirsin. Değişebilir ya da aynı kalabilirsin. Bu işin bir kuralı yoktur. Hayatımızı iyi ya da kötü yaşayabiliriz. Umarım seninki mükemmel olur. Umarım seni şaşırtacak şeyler ...yaşarsın. Umarım daha önce hiç hissetmediğin duygular yaşarsın. Umarım hayata başka bir pencereden bakan insanlarla tanışırsın. Umarım gurur duyduğun bir hayat yaşarsın. Ve eğer yaşamadığını düşünürsen, umarım içinde herşeye yeniden başlayacak gücü bulursun.

Good Will Hunting

Sana kadınları sorsam neleri sevdiğin hakkında bir sürü şey sayarsın. Belki bir iki kere yatmışsındır da. Ama bir kadının yanında uyanmanın ve mutlu olmanın ne olduğunu söyleyemezsin. Sana savaşı sorsam Shakespeare'den bahsedersin değil mi? Ama hiç savaş görmedin. En yakın dostunun kafası kucağında son nefesini verirken sana nasıl baktığını görmedin. Sana aşkı sorsam sonelerden alıntı yapacaksın. Ama bir kadının karşısında hiç tamamen savunmasız kalmadın. Sana gözleriyle hükmedecek birini görmedin. Tanrı'nın seni cehennemden kurtarması için indirdiği melek olduğunu hiç düşünmedin. Onun meleği olmak nasıl bir şey bunu da bilmiyorsun.

Kingdom of Heaven

Bir kral bir insanı yönetebilir.Bir baba oğul dünyaya getirebilir.Ama unutma, seni yönetenler kral dahi olsalar ya da güce sahip olsalar, ruhun herzaman sana ait olur.Tanrı'nın önüne çıktığında: "bana bunu başkaları emretmişti" ya da "erdemli olmak beklenen şey değildi" diyemezsin bu yeterli olmaz.Sakın unutma!

Braveheart

Herkes ölür,ama herkes gerçekten yaşamaz.

Life is Beautiful

Çocuk : Baba buraya köpekler ve yahudiler giremezmiş

Baba : Bu dükkanın sahibini tanırım, köpeklerden korkar. Senin korktuğun bir hayvan var mı?

Çocuk : Örümcek

Baba : O zaman biz de dükkanımızın kapısına Örümcekler ve Vizigotlar giremez yazalım.

Into The Wild

Mutluluk sadece paylaşıldığı zaman gerçektir.

Orjinali: Happiness is only real when shared.

Old Boy

Gül ve dünya seninle gülsün. Ağla ama yalnız ağla.

(Laugh and the world laughs with you. Weep and you weep alone)

Pay it Forward

Dünyayı değiştirmek için bir fikir seçin ve eyleme geçin.

The Usual Suspects

Şeytanın en büyük kurnazlığı kendini olmadığına inandırmakmış .

Dead Poets Society

Millet, kendi sesinizi bulmak için çabalamalısınız. Çünkü ne kadar uzun beklerseniz, bulmanız o kadar zor olur. Thereau demiştir ki, "Çoğu insan hayatını büyük bir çaresizlik içerisinde geçirir." Siz böyle olmayın! Bırakın bunu!

***

Ormana gittim; çünkü bilinçli yaşamak istiyordum. Hayatı tatmak ve yaşamın iliğini özümsemek istiyordum. Yaşam dolu olmayan herşeyi bozguna uğratmak ve ölüm geldiğinde aslında hiç yaşamamış olduğumu farketmemek için.

***

Vakit varken tomucukları topla zaman hala uçup gidiyor ve bugün gülümseyen bu çiçek yarın ölüyor olabilir.

***

Ormanda yol ikiye ayrılıyordu.Ben az kullanılanı seçtim.

The Prestige

Her sihirbazlık numarası üç bölüm ya da perdeden oluşur. Birincisi "Vaat" bölümüdür. Sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. İskambil destesi, bir kuş ya da bir insan. Bu nesneyi size gösterir. Son derece gerçek, üzerinde oynanmamış, normal bir şey olduğunu görmeniz için nesneyi incelemenizi ister. Fakat gerçek, farklı olabilir. İkinci perdeye "Dönüşüm" denir. Sihirbaz olağan bir nesneyi alır ve onu olağanüstü bir şeye dönüştürür. Hilenin sırrını arıyorsunuz, ama bulamazsınız. Çünkü dikkatli bakmıyorsunuz. Siz sırrı bilmek değil, kandırılmak istiyorsunuz. Henüz alkışlamazsınız, çünkü bir şeyi yok etmek yeterli değildir. Onu geri getirmeniz gerekir. İşte bu yüzden her sihirbazlık numarasında üçüncü bir perde bulunur. İçlerinde en zorlusu. Bizlerin deyişiyle “Prestij".

Sen Hiç Ateş böceği Gördün mü ?

- Sen hiç ateşböceği gördün mü?

- Hayır, görmedim.

- Göremezsin, göstermiyorlar ki. Herkes de göremez zaten. Edison doğayı yendi, hem de kendi sahasında; biz o ara yoğunduk, Ediz Hun'un filmlerini seyrediyorduk.

- Anlamadım?!

- Kıymetini bil; anlasaydın yalnızlık çekerdin.

***

- Şey kızım.. Sürme hanım şey için gelmiş..

- E, ne için gelmiş?

- Gözün aydın kızım, seni bugün istemeye gelecekler.

- Beni istemeye gelecekler?

- Evet.

- Niçin istiyorlar beni?

- Niçin olacak kızım, evlenmen için tabi!

- Nası yani? Birileri bize gelip şey mi diyecek:

- "İyi günler komşum, kusura bakmayın rahatsız ettim ama bizim oğlanın aniden sevişme çağı geldi, aksi gibi evde de bi gram kız kalmamış! Acaba sizde fazla kız var mıydı?"

- "Aa, o nasıl laf komşu! Bizim Gülseren var ya, buyrun götürün, oturuyo burda!"

***

- Aa, Sürme Teyze gelmiş, öpeyim Sürme Teyze.

- Çok yaşa.

- Geleli çok oldu mu? Gidişine ne kadar kaldı onu hesaplamak için soruyorum.. Ee, dedikodulardan neler var bakalım Sürme Hanım Teyze?

- Üstüme iyilik sağlık!

- Aa bak, son dedikodudan bihaber kalma diye hemen söyleyim. Gelirken gördüm, senin büyük kız bizim zerzevatçı Abdi'ye memelerini gösteriyordu.

- Nee!?

- Hemen endişhelenme Sürme Teyze. Abdi senin kızın memelerini çok beğendi.

- Ne ?

- Tabi canım, beğenmese öper miydi?

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Sevgililer günü,insanlar kendilerini berbat hissetsin diye tebrik kartı şirketleri tarafından icat edilmiş bir gündür.

V For Vandetta

İnsanlar hükümetlerinden değil, hükümetler insanlardan korkmalıdır...

Binalar semboldür, yok etmenin bir sembolü. Sembollere insanlar güç verir, tek başına semboller anlamsızdır, ama yeterli sayıda insanla, binaları(sembolleri) havaya uçurmak dünyayı değiştirir.